Pieredzes apmaiņas brauciens uz Alūksnes lauku partnerību
01.08.2018
24. un 25. jūlijā „Talsu rajona partnerība” sadarbībā ar „Alūksnes lauku partnerību” noorganizēja pieredzes apmaiņas pasākumu Alūksnes un Apes novados. Grupa no Talsu rajona partnerības biedru vidus un vairāki potenciālie projektu iesniedzēji devās iepazīties ar Alūksnes lauku partnerības atbalstītajiem LEADER projektiem un to īstenotājiem.
Projektu apskati sākām Apē kur mūsu grupu sagaidīja Alūksnes lauku partnerības un vietējo biedrību pārstāvji lai iepazīstinātu ar vietu, kur apgūt un attīstīt dažādus sporta veidus gan maziem, gan lieliem. Apē biedrības cieši sadarbojas ar pašvaldības iestādēm, tā piemēram Apes vidusskola ir vieta, kur savu mājvietu atradušas biedrības Hokeja klubs “Ape” un Apes Attīstības Atbalsta klubs. Apes Attīstības Atbalsta klubs attīsta iedzīvotājiem interesantas brīvā laika pavadīšanas iespējas – šūšana, izšūšana, kulinārija, tādā veidā skolas telpas, kuras ir kļuvušas brīvākas, tiek izmantotas lietderīgi.
Tālāk devāmies pie uzņēmuma SIA “TTR Company”, (Nauris Teters) . Tas ir mazs uzņēmums, bet ir atpazīstams vietējā tirgū un nodarbojas ar metāla izstrādājumu ražošanu. Uzņēmumā ražo dažādu jumtu segumu furnitūru, guļbūvju furnitūru un nodarbojas ar individuālu pasūtījumu realizēšanu (atbalsta margu, vārtu un sētu, karogu mastu un citu metāla izstrādājumu izgatavošanu). LEADER projekta ietvaros tika iegādātas jaunas iekārtas metālapstrādes darbu veikšanai, kas ļaus palielināt ražošanas apjomus.
Pēc gardām pusdienām Apes krodziņā devāmies uz Jaunlaicenes pagastu, kur apmeklējām Jaunlaicenes muižu un muižas parku. Muižā savu mājvietu atradis Jaunlaicenes muižas muzejs. Šeit ir īstenoti daudzi projekti, arī LEADER pieejas ietvaros. Pēdējais no projektiem ir pabeigts 2017.gada nogalē, kad tika labiekārtota muižas parka teritorija. Muzejā piedalījāmies viktorīnā, kurā bija jāatmin vārdi, kas tika doti malēniešu izloksnē. Noslēgumā visi tikām pie nozīmītēm, kuras rotāja uzraksts, kas vēstīja ka esam izturējuši pārbaudījumu.
Tālāk devāmies uz dzīvnieku patversmi Astes un ūsas. Par to rūpējas organizācija ar tādu pašu nosaukumu. Darbinieki lepojas ar daudzajiem Veiksmes stāstiem, kad četrkājainie draugi atrod savas jaunās mājas.
Organizācijai lielākais izaicinājums ir patversmes uzturēšana un labiekārtošana. Patversme izvietota pašvaldības īpašumā. Tās labiekārtošanai piesaistīti arī LEADER līdzekļi. Organizācija papildus ikdienas darbam - pakalpojumu sniegšanai un patversmes uzturēšanai, veic arī nozīmīgu darbu sabiedrības izglītošanā. Īpaši daudz izglītības darbs tiek veikts ar skolu un pirmsskolas bērniem, jo viņi ir bieži viesi Astēs un Ūsās.
Pēc emocionālā „Astu un ūsu” apmeklējuma devāmies uz Alūksnes kultūras centru, kurā ir veikta iespaidīga rekonstrukcija. Tajā mājvietu ir guvuši Latvijā pazīstami deju kolektīvi “Jukums” un “Olysta” un Alūksnes tautas teātris “Slieksnis”. Šo kolektīvu attīstībai ir īstenoti arī LEADER projekti un to ietvaros ir notikusi kolektīvu tērpu gatavošana un īpašu programmu veidošana, kā arī kamerteātra skatuves iekārtojuma pabeigšana.
Nemanot pienākusi pievakare un laiks baudīt tūrisma pakalpojumu piedāvājumu . Devāmie. uz vienu no četrām Alūksnes ezera salām, kur atrodas Alūksnes ezera laivu piestātne, lai dotos braucienā ar kuģīti „Marienburg” pa Alūksnes ezeru. „Marienburg” kapteinis ir pazīstamais bobsleja kamanu stūmējs Intars Dambis. Intars Dambis kopā ar sievu 2016.gadā uzsāka uzņēmējdarbību, nodibinot IK “MARIENBURG ID” un iesniedzot pirmo LEADER projekta iesniegumu. Projekta ietvaros tika iegādāta laiva pasažieru pārvadāšanai Alūksnes ezerā ar 20 pasažieru vietām. Lai nodrošinātu kvalitatīvus braucienus ekskursiju veidā, tika sagatavots audiogids 4 valodās – latviešu, igauņu, angļu un krievu valodā. Tās bija lielisks brauciens baudot gleznainos Alūksnes ezera krastu un salu skatus.
Pēc brauciena ar kuģīti devāmies uz viesnīcu „Benevilla”, kas ir ģimenes uzņēmums un 2016.gadā viņi iesniedza divus LEADER projektus. Viena projekta ietvaros tika veikta daļēja ēkas atjaunošana, izveidojot nelielu, omulīgu viesnīcu “Benevilla” ar 6 numuriem un ēdamzāli. Otra projekta ietvaros tika izveidota kafejnīca, kurā sezonas laikā tiek tirgoti savi augļi un ogas, un tiek piedāvāti dažādi to produkti – limonāde, saldējums, kūkas, deserti..... Viesnīcas darbībā ir iesaistījusies visa ģimene un pat draugi. Viesnīcas viesmīlību un sirsnīgo attieksmi jutām gan vakariņu, gan visā tajā uzturēšanās laikā. Vakarā pastaigājāmies pa Alūksnes ezera promenādi, baudot izgaismoto gājēju tiltu romantiku un silto vasaras vakaru.
Nākamo dienu sākām ar Alūksnes sabiedrības centru, kas ir vieta, kur pulcējas Alūksnes novada lielākās NVO un aktīvie iedzīvotāji, apskati. Alūksnes novada Sabiedrības centru izveidoja biedrība “Alūksnes Nevalstisko organizāciju atbalsta centrs”, kuram ēku bez atlīdzības lietošanā nodevusi Alūksnes novada pašvaldība. Šeit ikdienā darbojas NVO un reliģiskas organizācijas un savu darbību veic aktīvie iedzīvotāji. Centrs piedāvā telpas semināru, tikšanos, apmācību, u.c. nelielu pasākumu organizēšanai, un dažādu kopīgu aktivitāšu īstenošanai. Par telpām rūpējas un labā kārtībā uztur pašas biedrības, kas tur darbojas.
Pēc tam apmeklējām vairākus uzņēmējdarbības projektus un to īstenotājus: SIA “LINDEN” kas nodarbojas ar apģērba ražošanu, attīstot nesen izveidoto zīmolu “Branchess”.
SIA "Stick with us" ir jauns un mazs uzņēmums un to attīsta viena īpašniece. Uzņēmums sniedz 2 veidu pakalpojumus: grafiskā dizaina izstrādi dažādiem reklāmas materiāliem, produktiem, pasākumiem (plakātiem, bukletiem, vizītkartēm, vides baneriem, reklāmām sociālajos tīklos, iepakojumiem, pasākumu noformējumiem utt.)un uzlīmju ražošana un aplīmēšanas darbi (auto, skatlogu, mēbeļu u.c. virsmu aplīmēšana). Šobrīd uzņēmums ir uzsācis arī nelielu ražošanu un piedāvā tirgū pirmo produktu: - velo uzlīmes. Ir uzsākta LEADER projekta īstenošana ražošanas tālākai attīstībai.
Viesojāmies Rolanda Drelnieka piemājas saimniecībā, kas nodarbojas ar lauksaimniecības produktu audzēšanu un pārstrādi.
Īpašs piedzīvojums mūs gaidīja Zeltiņu brīvā laika pavadīšanas un pasākumu organizēšanas vietā. Zeltiņi ir īpaši vēstures mantojuma izmantošanas ziņā. Padomju laikā tuvējos mežos bija izvietota Raķešu bāze, kas mūsdienās ir nozīmīgs šīs teritorijas militārais mantojums un novada tūrisma objekts. Pašvaldība, īstenojot LEADER projektu, šajā vietā ir izveidojusi iespēju interesentiem spēlēt Lāzertagu, kas dod iespēju izrauties no realitātes, būt īstam karavīram, sajust adrenalīnu un izdzīvot reālu kauju, ko arī no visas sirds izbaudījām. Apmeklējām muzeju bijušās Zeltiņu pamatskolas telpās. Īpašu interesi radīja Zeltiņu slavenā novadnieka aktiera Edgara Liepiņa piemiņas ekspozīcija Blakus skolas ēkai ir izveidots plašs un daudzveidīgs sporta un atpūtas laukums.
Mūsu ceļojums noslēdzās Trapenē, kur ir īstenoti daudzi, dažādi projekti. Apskatījām LEADER projektus kokapstrādes mācību klasi un audēju studiju ar jaunām stellēm. Projektus īsteno Apes novada dome sadarbībā ar savām iestādēm. Trapenes pagasta „Fazānos” ir unikāls privātais muzejs Latvijā. ar apmēram 40000 eksponātu vienībām. Tā saimnieks Zigmunds Safranovičs pastāstīja par senām un nemaz ne tik senām lietām un kā viesmīlīgs namatēvs cienāja ar gardu zupu.
Mājās devāmies ar milzums daudz pozitīvām emocijām un iedvesmu un idejām turpmākai darbībai. Liels paldies Alūksnes lauku partnerības administratīvajai vadītājai Santai Harjo-Ozoliņai ,viņas komandai un atsaucīgajiem projektu īstenotājiem par lieliskām divām dienām Alūksnē!
Antra Jaunskalže
Valdes priekšsēdētāja
Sabiedrisko attiecību speciāliste