Talsu partnerība  
Aktualitātes | Par biedrību | Publicitāte. Iedzīvotāju iesaiste. | Sadarbības projekti | Kontakti
LEADER 2023-2027 plānošanas periods
LEADER 2014-2020 planošanas periods
LEADER 2007-2013 planošanas periods
Talsu partnerība
Ezera iela 5, Talsi, Talsu novads, LV 3201, Latvija

+371 2232 8884,
talsu.partneriba@inbox.lv

LEADER
projektu karte

 


108538

LINC 2019. Pērnava, Igaunija
21.10.2019


No 10-13. oktobrim Pērnavā, Igaunijā notika starptautiska konference LINC 2019. https://linc2019.eu/  LINC ir vietējo rīcības grupu ikgadējs pasākums-konference, kas sekmē pieredzes apmaiņu starp Eiropas valstīm, apvienojot to ar netradicionāliem sporta pasākumiem un vietējo produktu iepazīšanu. LINC ir VRG un Nacionālo tīklu iniciatīva lauku attīstībai Austrijā, Vācijā, Igaunijā un Somijā. Pasākums notiek jau desmito reizi un ir visai populārs  Eiropas VRG vidū- tas pulcēja vairāk kā 350 dalībniekus no17 valstīm.

No Talsu rajona partnerības konferencē piedalījās valdes priekšsēdētāja Antra Jaunskalže, valdes un padomes locekle Agnese Kreicberga un vērtēšanas komisijas locekle Ligita Šnore.

Konferences atklāšanas ceremonija notika Mudravilas atpūtas kompleksa pagalmā, kur konferences dalībniekus uzrunāja Igaunijas Zemkopības ministrs, pilsētas mērs, konferences organizētāji VRG pārstāvji. Nelielu koncertu sniedza Kihnu salas folkloras ansamblis. Pēc koncerta dalībnieki devās gājienā gar jūras krastu uz Strand Spa viesnīcu, kur notika LINC desmitās  konferences svinīgās atklāšanas turpinājums.

Aktivitāte, kas vienmēr tiek ļoti gaidīta, ir „studiju tūres”. Pasākuma organizētāji piedāvāja iepazīt deviņas Igaunijas lauku teritorijas . Mūsu delegācijas pārstāves devās uz  Viljandi apriņķi, kur tika iepazīts Mulgimaa kultūras mantojums.  Apmeklējām Heimtali muzeju un tā piedāvājumu vietējam tūrismam. Bijušās skolas ēkā, izveidota seno rokdarbu, apģērbu  un darba rīku kolekcija. Muzeja vērtības kā praktisko mācību bāzi ārpus pilsētas izmanto  augstskolu studenti, tādā veidā nodrošinot interesentu plūsmu uz muzeju un piešķirot tam papildus pievienoto vērtību. Vairāk informācijas par muzeju www.visitestonia.com/en/heimtali-museum-of-domestic-life.

Heimtali muižas vēsturiskā mantojuma saglabāšana un mācību iestādes apvienojums, kas harmoniski pilda abus uzdevumus, gan kā skaists un autentisks kultūrvēstures mantojums, gan mūsdienīgi aprīkota mācību iestāde. Senajā muižā ,kas vēstures liecībās jau pieminēta 1744. gadā, šodien mācās 160 skolēni.Tāpat kā Latvijā arī Igaunijā ir iedzīvotāju aizbraukšana uz lielām pilsētām vai ārzemēm, tomēr ir vērojama tendence, ka jaunās ģimenes izvēlas dzīvot lauku teritorijās un viņu  bērni mācās vietējā skolā. Skolā ir atpūtas telpa ar stikla grīdu zem kuras redzami muižas pamati ar zaļojošiem augiem. Skolēni šeit var pavadīt starpbrīžus un brīvo laiku. Ļoti iespaidīga ir arhitekta Peep Jänes projektētā mūsdienu sporta halle, kas uzcelta 2008. gadā vēsturiskā cirkulārā staļļa sienās. Šāds arhitektūras risinājums ir ieguvis arī starptautisku atzinību. Igaunijā tāpat kā Latvijā daudzas lauku skolas atrodas muižas ēkās.                                                                                                                      http://www.moisakoolid.ee/en/manor_schools/heimtali-basic-school.

Keramikas darbnīcas “Mulgi Savikoda” apmeklējums ļāva iepazīt Igaunijai raksturīgo pieeju keramikas trauku veidošanā. Šeit trauku apgleznošanā tiek izmantoti tieši šī reģiona tautiskie raksti, kas ir krāsaini un reizē mūsdienīgi veidoti. Šī vieta ir iecienīta tūristu grupām, radošajām darbnīcām un kā veikaliņš keramikas trauku iegādē. Vairāk informācijas www.visitestonia.com/en/ceramics-workshop-at-mulgi-savikoda.

Tālāk devāmies uz Männiku meža māju, kur pusdienās bija iaspēja nobaudīt igauņu tradicionālos ēdienus. Ārpusē bija apskatāmi interesanti koka objekti. Varējām izmēģināt dažādus āra krēslus, ko bija pagatavojuši jaunieši, kam interesē kokapstrāde. Manniku meža mājā notika seminārs „Kultūras tūrisms un tā sniegtās iespējas teritorijas attīstībai.” Seminārā tika diskutēts par kultūras tūrisma attīstību vietējo rīcības grupu teritorijās. Kultūras tūrismu veido arhitektūra,dizains, pasākumi, vietējā pārtika, muzeji, mākslas aktivitātes, vietējo iedzīvotāju dzīves stils, paradumi un amatniecība. Šeit ir iespēja pārņemt Igaunijas pieredzi kultūras mantojuma saglabāšanā, par pamatu ņemot savas īpašās tradīcijas, tās aktualizējot gan amatniecībā, gan būvniecībā, kulinārijā un daudzās citās jomās.

Vairāk informācijas www.metsatalu.ee/eng.

Tālāk devāmies uz  Holstre skolu kuras teritorijā ir izveidots sporta un rotaļu laukums. Tur mūs sagaidīja divi jaunieši, kas demonstrēja balansa vingrojumus. Visbeidzot skolas dārzā tika iestādīta ābelīte, kas nākotnē priecēs skolas bērnus ar svaigiem augļiem no pašu dārza.

LINC pasākuma ietvaros notika arī dalībvalstu vietējo produktu degustācija, netradicionālas sporta spēles un Igaunijas vietējo produktu tirdziņš. Eiropas LEADER asociācijas lauku attīstībai organizētajā seminārā bija iespēja uzzināt par dažādu Eiropas Savienības struktūrfondu izmantošanu Leader pieejas īstenošanai, to pozitīvie piemēri un pievienotā vērtība dalībvalstīs. Tāpat tika pārrunāta Leader pieejas piemērošana labākas saskaņas veidošanai starp laukiem un pilsētām. Tika analizēta Vietējo rīcības grupa kā sociālo inovāciju veicinātājs vietējā teritorijā. Uzsvērta stratēģijas satura nozīme un sasaiste ar teritorijas vajadzībām, kā arī VRG, kā būtiska starpnieka loma, kas saved kopā ražotāju ar pircēju. Izskanēja pozitīvais piemērs no Austrijas, kas parāda viena veida nosacījumu ieviešanu vairākiem fondiem, kas atvieglo projektu sagatavošanu un sekmē līdzsvarotu attīstību vietējā teritorijā.

Svinīgais konferences noslēgums notika Pērnavas koncertzālē, kur tika izteikta pateicība rīkotājiem par interesanto pasākumu. LINC 2020 notiks Čehijā, Jeseniky.

Antra Jaunskalže

Valdes priekšsēdētāja

 sabiedrisko attiecību speciāliste  




      Atpakaļ
<< Jūlijs 2022 >>
POTCPSSv
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Biedrības "Talsu partnerība" mājaslapas izveidošana un uzturēšana tiek līdzfinansēta no EJZAF



Atbalsta Zemkopības monistrija un Lauku atbalsta dienests

Pēdējās izmaiņas veiktas: 2024-12-06 07:08:29