Talsu partnerība  
Aktualitātes | LEADER 2014-2020 plānošanas periods | Par biedrību | Publicitāte. Iedzīvotāju iesaiste. | Sadarbības projekti | LEADER 2007-2013 plānošanas periods | Kontakti
Talsu partnerība
Ezera iela 5, Talsi, Talsu novads, LV 3201, Latvija

+371 2232 8884,
talsu.partneriba@inbox.lv

LEADER
projektu karte

 


126881

Latgales autentiskā burvība un cilvēku gribasspēks Krāslavas novadā
03.11.2022


 


28. un 29. oktobrī  biedrība „Talsu partnerība”  devās pieredzes apmaiņas braucienā pie kolēģiem uz Krāslavas novadu. 

Šajā teritorijā aktīvi darbojas biedrība “Krāslavas rajona partnerība”, kas bija sagatavojusi  piesātinātu programmu ar dažādu projektu apskati, kas īstenoti ar LEADER finansiālo atbalstu. Divu dienu laikā apciemojām  aktīvākos VRG teritorijas darba darītājus, apmeklējām Krāslavas novada uzņēmējus, amatniekus, kultūras un tūrisma pārstāvjus. 

Ceļš no Talsiem uz Krāslavas novadu sākās agrā rītā, jo attālums ir gana garš. Pirmā pietura bija Kastuļinas pagastā, atpūtas namā „Karina home” kur ir  īstenoti divi LEADER projekti. Mūs sagaidīja viesu nama saimniece Karina Stivriņa, ļoti spilgta, daudzpusīga un sirsnīga persona. Viesu nams ir izveidots ēkā, kas iepriekš bija veikals un būvēts padomju laikā. Ar Leader atbalstu, ēka ir parvērsta līdz nepazīšanai, tā kļuvusi gaumīga, ērta un omulīga. Šādā gaisotnē pavadījām rīta cēlienu, saimniece mums novadīja  meistarklasi „Veiksmes principi ikdienā”, kuras laikā saņēmām lielu pozitīvas enerģijas un sirsnības devu. 

Tālāk devāmies uz Andrupenes pagastu kur apmeklējām SIA “Amodus”, kas īstenojis projektu “Mikro brūža izveide”. Īpašnieks iepazīstināja ar trīs jaunām alus šķirnēm, kuras varējām nodegustēt un arī iegādāties. Turpinot iepazīties ar vietējo uzņēmēju projektiem, devāmies uz Dagdu, kur uzņēmēji no Francijas  SIA “Fravia”  attīsta kokapstrādes biznesu. 2020. gadā uzņēmums Latgales regiona uzņēmēju gada balvas konkursā ieguvis titulu  „Gada jaunais komersants”.

No Dagdas devāmies uz Krāslavu, kur Plāteru muižas teritorijā ir izveidots Amatniecības centrs.  Šajā centrā izbaudījām Krāslavas pilsētas un apkārtnes šarmu, kas daudziem  asociējas ar filmu Pilsēta pie upes”. Krāslavas apkārtne ir ļoti ainaviski skaista, te redzami Daugavas loki un tipiska Latgales ainava. 

Amatniecības centrā iepazinām enerģiskas, aizrautīgas un sirsnīgas dāmas, kas īsteno  dažādus projektus, tajā skaitā arī LEADER programmā. Apjomīgs projekts ir „Latgales kulinārā mantojuma garša”, kā rezultātā ir izveidota reģionā nozīmīga vieta – amatniecības un kulinārā mantojuma centrs. Par to varējām pārliecināties pašas, baudot izcili gardas pusdienas, dāvanā saņēmot  biezu pavārgrāmatu ar Latgalē raksturīgo ēdienu receptēm. Iepazināmies ar aktīvo māmiņu klubu, kas īstenojis četrus LEADER projektus. Apmeklējām  amtnieku darbnīcas, varējām iegādāties suvenīrus un protams, kopīgs foto uz gleznainās Krāslavas ainavas fona.  

Turpinot iesākto iepazīšanos ar īstenotajiem Leader projektiem, devāmies pie uzņēmējiem, brāļiem Vanagiem, kas ar projektu finansiālo atbalstu ir iegādājušies galdniecības iekārtas un piedāvā kvalitatīvus galdniecības izstrādājumus. Apskatījām degradēto teritoriju, kur darbojas uzņēmums SIA “Papa Wood”, kas ražo akustiskos sienas paneļus, mobilās pirtis.

Tā nu nemanot bija pienācis pirmās viesošanās dienas vakars un piedzīvotos iespaidus varējām pārrunāt atpūtas kompleksā "Lejasmalas” , kas atrodas Lejasezera krastā.  

Otrā diena sākās ar došanos uz Laimes muzeju Indras pagastā. Laimes muzejs ir pazīstams visā Latvijā un atzīts par 2018. gada inovatīvāko tūrisma objektu Latgalē. Indras pagastā, kas atrodas 5 km attālumā no Baltkrievijas robežas, brīvās Latvijas laikā tā saucamajos Ulmaņlaikos, tika uzcelta luterāņu baznīca, kas pats par sevi bija kas nepierasts šajā reģionā. Vairākus gadu desmitus baznīca bija kultūras un sporta pasākumu norises vieta, bet vēlāk tika pamesta novārtā. Pateicoties vietējo  iedzīvotāju iniciatīvai, ēku atjaunoja un izveidoja Latvijā vēl nebijušu – Laimes muzeju. Ļoti interesanta, unikāla vieta, kur saņēmām milzum daudz endorfīnus- laimes hormonus. Noteikti iesakām tur aizbraukt! 

Pēc tik lieliska dienas iesākuma turpinājām izbaudīt Latgales labumus un nākamā vieta kurā viesojāmies bija zemnieku saimniecība “Kurmīši”, kas nodarbojas ar bioloģiski sertificētu  ārstniecības augu audzēšanu un pārstrādi, un ir Goda zīmes “Latviskais mantojums” ieguvēja. Saimniecībā tiek audzēti un vākti vairāk nekā 60 dažādi augi. Šeit arī īstenots LEADER projekts “Bišu vaska šūnuražošanas efektivitātes celšana”. 

Savu ceļojumu noslēdzām zemnieku saimniecībā  “Klajumi”, kas nodarbojas ar Latvijas šķirnes zirgu audzēšanu un bioloģisko saimniekošanu. Saimniecība ir konkursa “Sējējs 2022” laureāts nominācijā “Ģimene lauku sētā” un saimniece Ilze Stabulniece ieguvusi LTV1 kulinārā šova “Īstās latvju saimnieces” titulu. “Klajumi” var lepoties ne tikai ar saviem tituliem un saimniekošanu, bet arī ar ļoti skaisto un ainavisko apkartni.

Kā jau pieņemts, vispirms samnieks mūs iepazīstināja ar saimniecības vēsturi,  attīstību un tūrisma piedāvājumu - izjādes ar zirgiem un citām aktivitātēm. Savukārt saimniece Ilze ar saviem virtuves palīgiem bija sagatavojusi lielisku maltīti.

Saimniecībā „Klajumi” arī noslēdāz mūsu pieredzes ceļojums. Divas dienas baudījām Latgales viesmīlību, skaisto dabu un galvenais, satikām daudz cilvēkus, kas ir sava novada patrioti, prot ar savu paveikto lepoties. Viss ceļojums bija ar moto „Uz Latgali pēc laimes sajūtas!”, ko arī saņēmām.

 Mūsu visu sirsnīgs paldies biedrības „Krāslavas rajona partnerība” administratīvajai vadītājai Zanei Ločmelei un valdes loceklei Ainai Dzalbei par bagātīgi piepildīto programmu un kopā būšanu. Gaidīsim ciemos vasarā!  

Ielādēju...      Atpakaļ
<< Decembris 2022 >>
POTCPSSv
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Biedrības "Talsu partnerība" mājaslapas izveidošana un uzturēšana tiek līdzfinansēta no ELFLA

Pēdējās izmaiņas veiktas: 2023-09-11 09:02:48